درباره 5s از 5S Pocket Guide و شعار "" نظم وترتیب = ایمنی ""

-5Sاز جمله سیستمهایی است که طبق نظر بسیاری از صاحبنظران ، پایه اولیه و سنگ بنای سایر سیستمهای کیفیتی و بهره وری مانند TQM ،HSEو... میباشد . هدف اصلی 5Sبهسازی فرآیندهای سازمان و حذف اتلاف ها میباشد . از اینرو این سیستم یکی از مهمترین ارکان دستیابی به بهبود مستمر (Kaizen) در شرکتها نیز میباشد . 5Sفضایی مناسب ، بهره ور ، فعال ، زیبا ، شاد و ایمن در محیط کار ایجاد مینماید . علاوه براین تداوم پیاده سازی 5Sموجب شکل گرفتن تصویری بهتر از شرکت در ذهن مشتریان شده و فرصتهای تجاری روزافزونی برای محصولات آن فراهم مینماید .

 اصول حاکم بر این صنعت در آمریکا تحت عنوان نظام خانه داری صنعتی یا HOUSEKEEPINGتدوین و معرفی شد .

 

ژاپنی ها پس از آشنایی با مفهوم HOUSEKEEPINGبه این نتیجه رسیدند که برای استفاده از این نظام در ژاپن باید تغییراتی در آن بدهند که با اصول فرهنگی جامعه انطباق داشته باشد از این رو این تغییرات منجر به طراحی نظام 5Sگردید که اجرای آن به همه صنایع تعمیم داده شد .

 

در کتابها و مقالات مختلف ترجمه های متعددی از 5Sارائه شده است . ترجمه زیر از کتاب 5S PocketGuideانتشارات Productivityاقتباس شده که برگردان فارسی آن توسط گروه 5Sانجام شده است :

  

تعاریف:

 

5Sسیستمی است برای بهسازی و آراستگی محیط کار و فنی است که به منظور برقراری و حفظ فضای کیفیتی و همچنین پیشگیری از اتلاف منابع در یک سازمان به کار گرفته میشود و وجه تسمیه آن پنج کلمه ژاپنی به شرح ذیل میباشد :

  

1.SEIRI            پاکسازی                                     

2.SEITON          نظم و ترتیب                                                           

3.SEISO            نظافت                                               

4.SEIKETSU       حفظ و نگهداری(استانداردسازی)                             

5.SHITSUKEانظباط و فرهنگ ساماندهی                                    

 

 پاکسازی:

پاکسازی به معنای جداکردن اقلام ، اوراق و اطلاعات لازم و کاربردی از غیر آن و دور نمودن غیر لازم ها و غیر کاربردی ها از محیط کار و همچنین تعمیر ، تعویض یا تصحیح نواقص و معایب میباشد .

 

 هدف از اجرای اصل اول  :

 

1- تعیین معیارهایی برای حذف ضروریها

2- به کارگیری مدیریت اولویتها و تعیین اولویتها

3- حذف علل آلودگی

4- استفاده بهینه از فضای محیط کار

5- استفاده بهینه از تجهیزات

6- ریشه یابی علل معایب

 

نظم و ترتیب:

نظم و ترتیب به معنای مرتب کردن اقلام ،اوراق و اطلاعات وتعیین جای مناسب برای آنان ، به نحوی که با سرعت و سهولت قابل دسترس باشند ، میباشد بطور خلاصه استقرار منظم ماشینها و اشیاء برای دستیابی سریع به آنها است .

 

هدف از اجرای اصل دوم  :

 

1- استقرار و جایدهی مناسب (ازلحاظ کیفیت ، ایمنی و بازدهی)

2- ارتقاء بهره وری از طریق حذف زمان تلف شده برای جستجوی اشیاء

3- سرعت دسترسی به اشیاء و اسناد

4- کاهش ضایعات ناشی از نابسامانی و درهم ریختگی

5- جلوگیری از ضایع و فاسد شدن مواد فاسد شدنی

/ 4 نظر / 225 بازدید
بهداشت 85 _ علوم پزشکی اراک

سلام خسته نباشيد رتبه ي من در آزمون کارداني به کارشناسي بهداشت حرفه اي امسال شده 180 به من گفتم اصفهان و همدان قبولم . به نظر شما کدوما زودتر بزنم ؟ از نظر امکانات خوابگاهي و بخصوص سطح علمي . در کل مدرک کدوم معتبرتره؟ در ضمن پايه ي من بهداشت مبارزه بوده ممنون ميشم اگه زودتر خبر بديد مرسي

حسین عفیفه زاده

چهارمین کنفرانس بین المللی نانوتکنولوژی- بهداشت حرفه ای و محیط آگوست 2009 در هلسینکی فنلاند برگزارخواهد شد. 4th International Conference on Nanotechnology – Occupational and Environmental Health (NanOEH2009) 26–29 August 2009 in Helsinki, Finland. برای دیدن خبر از وبلاگ www.nanohealth.blogfa.com دیدن فرمایید.

IOHAS -(یدالهی)

سلام از آنجاییکه می توان با استفاده از تجارب و یاد آوری آنها موجبات افزایش قوه شناسایی خطر و آنالیز خطر مهندسین ایمنی و بهداشت حرفه ای را فراهم نمود و با توجه به اینکه در وبلاگ ما ( http://www.iohas.co.cc ) موضوعی با عنوان زیر ذره بین ایمنی و بهداشت حرفه ای ( نکات و تجارب ) در نظر گرفته شده است از شما دوست و همکار عزیز درخواست می شود تا در سایتتان در رابطه با این موضوع بیشتر بحث نموده و با قرار دادن لینکی با نام زیر ذره بین ایمنی و بهداشت حرفه ای ( نکات و تجارب ) به وبلاگ ما ، ما را در این امر خطیر یاری نمایید. دوستان عزیز بازدید کننده می توانند مطالب و نکات خود از کتب ، مقالات ، معرفی لینک لاتین و تجارب خود (در زمینه علل حوادث و بیماریهای شغلی در محل فعالیتشان) ، بصورت فایل به آدرس vahidyadollahi@yahoo.com ارسال نمایند تا در وبلاگ درج گردد. متشکرم IOHAS (Iranian Occup Health & Safety) Weblogs manager Vahid yadollahi

مهندس

با سلام با سپاس از مطالب جالب شما