چرخه بهبود مستمر دمینگ (Plan . Do . Check . Act ) درسيستم مديريتی OHSAS18000

دكتر ويليام ادواردز دمينگ  ‌ نخستين‌ آغازگر جدي‌ و نظريه‌ پرداز مديريت‌ نوين‌ جهان‌ بر اساس‌ مشاركت‌ تمامي‌ كاركنان‌ ،مديران‌ و مشتريان‌ يك‌ سازمان‌ است‌ كه‌ با مكتب‌ جديد خود تحولي‌ شگرف‌ پديد آورده‌ است‌ . مشاركت‌ وهمكاري‌ وي‌ با مديران‌ ژاپني‌ در توفيق‌ آنها براي‌ توليد يك‌ كيفيت‌ غبطه‌آور ، مورد تأييد و قبول‌ صاحبنظران‌جهان‌ پيشرفته‌ امروز است‌ . وي‌ متولد سال 1900 در منطقه‌ " آيووا " آمريكا است‌. داراي‌ مدرك‌ دكترا (PHD) دررشته‌ فيزيك‌ و رياضي‌ از دانشگاه‌ ييل‌ بود.دكتر دمينگ كه نظرياتش در دهه 1950 ميلادي چندان مورد توجه آمريكايي ها واقع نشد، در كشور ژاپن به گرمي پذيرفته و به تدريج راهبردهاي پيشنهادي وي براي بهبود كيفيت كالاهاي ژاپني، اين كشور را به يكي از كشورهاي پيشرفته و برتر اقتصاد جهاني تبديل نمود. اصول مورد نظر دمينگ در چرخه معروف وي به صورت زير قابل نمايش است.

                            pdca.gif?uniq=-lrmkiu 

                        

 *اين روش شناسيچهار مرحله اي به عنوان فرآيندي تلقيمي شود كهفنون يا ابزار هفت گانه كيفيت را مورد استفاده فرار مي دهد. اين فرآيند با مرحله برنامه ريزي كه در آن وضعيت فعلي ، تجزيه و تحليل مي شود شروع مي گردد ، داده هاجمع آوري مي شوند و برنامه هايي براي بهبود تنظيم و تدوين مي گردد . مرحله انجام يا اجرا معمولا شامل بعضي از راه هاي آزمايشي يا مقدماتي است : مثلا بخش جزيي از يك فرآيند توليدي يا خدماتي يا گروه كوچكي از مشتريان يا ارباب رجوع . اين دوره آزمايشي در خلال مرحله مطالعه و بررسي به طور نقادانه ارزشيابي مي شود و مشكلات يا فرصت هاي ديگر مورد بررسي قرار مي گيرد . در مرحله نهايي سازمان اطمينان مي يابد كه بهبود كيفيت به عنوان شيوه اي استاندارد و مستمر پيش از شروع چرخه ( برنامه ريزي بعدي ) اجرا مي شود . بنابراين در فرآيند تاكيد بر بهبود مستمر با چرخه بسته است .

اکثر سیستم های مدیریت از چرخه بهبود مستمر دمینگ PDCA  استفاده می کنند، به این ترتیب که بعد از تعیین خط مشی با استفاده از چرخه Plan,DO,Check,Act به معنای « برنامه ریزی ، اجرا  ، کنترل ، اقدام اصلاحی» به اهداف از پیش تعیین شده خود می رسند .

 در سیستم های پیچیده ، مسئولیت افراد به همراه یک برنامه ریزی زمان بندی شده به منظور اجرای فعالیت ها نیز تعیین می شود و علاوه بر آن ممیزی برای اجرای اقدامات اصلاحی نیز انجام می شود تا سازمان دارای بهبودی مستمر باشد. 

 

مطابق رويكرد فرآيندي استاندارد  OHSAS18000، چرخه PDCA دمينگ مي تواند در تمامي فرآيندها بكار گرفته شود:

برنامه ريزي(Plan ): تعيين اهداف و فرآيندهاي لازم جهت ارايه نتايج بر طبق خواسته هاي مشتري و خط مشي هاي سازمان

اجرا( DO)‍: اجراي فرآيندها

بررسي (Check): پايش و اندازه گيري فرآيندها و محصول بر طبق خط مشي ها ، اهداف و الزامات و يا خواسته هاي مربوط به محصول و گزارش دهي نتايج

اقدام (Act): انجام اقدامات جهت بهبود مداوم عملكرد فرآيند

نكته قابل ذكر در اين چرخه آن است كه وضعيت موجود هميشه موضوع اصلي براي برنامه ريزي است. پس از برنامه ريزي براي گذار از وضعيت فعلي اقدامات اجرايي براي دست يابي به اهداف پيش بيني شده در برنامه آغاز مي شود و در ادامه با بررسي نحوه اجراي برنامه نقاط قوت و ضعف آن آشكار مي گردد. در مرحله آخر اقدامات اصلاحي براي بهبود فعاليت هاي انجام گرفته آغاز و اين چرخه به همين ترتيب ادامه مي بايد. به عبارتي در نگاه چرخه دمينگ وضعيت موجود هيچگاه كاملا راضي كننده نيست و همواره بايد به دنبال بهبود وضعيت باشيم .

 clip_image001.gif?uniq=-lrmkji

 

/ 9 نظر / 406 بازدید
آرش

با سلام و تشکر از شما همکار گرامی اميدوارم رعايت اصول ايمنی و بهداشت روزی به يک اصل تبديل شود. با تشکر

چهاری

با سلام اميدوارم در ارائه مطالب جديد ومتنوع علمي HSE موفق باشيد.

ليست وبلاگ‌های به روز شده

سلام، ضمن تبريک برای وبلاگ خوبتان، متأسفانه برخلاف تعهدی که در هنگام ثبت‌نام در «ليست وبلاگ‌های به روز شده» داده‌ايد و با وجود لينک‌های ديگر در وبلاگ شما، در بررسی اوليه وبلاگتان نتوانستيم لينک «ليست وبلاگ‌های به روز شده» را در محل ثابت و مناسبی که در معرض ديد باشد، پيدا کنيم؛ زيرا نفس اضافه کردن لينک لیست، آشنایی دوستان شما با حدود دو هزار وبلاگ موجود در ليست و استفاده از مزايای رايگان آن می‌باشد. لطفاً در صورت تمايل ابتدا لينک لیست را در جای مناسبی قرار دهيد، سپس، فرم مربوطه را که همراه ايميل برای شما فرستاده شده است، مجدداً پرنمائيد. با تشکر

احمد

با سلام خدمت دوست و همکار عزيزم اقای مهندس نوران اميدوارم همواره موفق و سربلند باشيد.

محمد قشقايی

با عرض سلام از نظر اينحانب وبلاگ شما در زمينه اطلاع رسانی مفيد و به روز می باشد. در صورت تمايل به تبادل لينک در بخش نظر دهی وبلاگ مذکور مارا مطلع سازید.

سید محمد حسینی

عالی بود. چگونه امکان همکاری باشما وجود دارد با تشکر فراوان. کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه شیراز.

منیری

سلام از اطلاعات خوب شما ممنون یه سوال داشتم, اگر راهنمائی ام کنید ممنون می شوم. آیا هرکدام از چهار مرحله چرخه دمینگ شامل اقداماتی می شوند؟ لیستی از این اقدامات را لازم دارم.

ع

thank u man

حمیدرضا

بسم الله الرحمن الرحیم أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ سلام خیلی ممنون انشاءالله سربلند باشید